wrapper

جدیدترین خبرها

 

سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی همدان

Agricultural and Natural Resources Engineering Organization of Hamedan

"سال رونق تولید"

 

توزیع نهاده از طریق سامانه بازارگاه به شدت نظارت می‌شود

وزیر جهاد کشاورزی در دیدار با نخبگان و فعالین کشاورزی خراسان جنوبی:

توزیع نهاده از طریق سامانه بازارگاه به شدت نظارت می‌شود

وزیر جهاد کشاورزی گفت: توزیع نهاده از طریق سامانه بازارگاه به شدت نظارت می‌شود و برای مرغداری‌های مختلف سهمیه نهاده در این سامانه مشخص شده است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: توزیع نهاده از طریق سامانه بازارگاه به شدت نظارت می‌شود و برای مرغداری‌های مختلف سهمیه نهاده در این سامانه مشخص شده است.
کاظم خاوازی در دیدار تشکل‌ها، فعالان و نخبگان کشاورزی استان خراسان جنوبی افزود: در حال حاضر کشور حدود ۱۷ میلیون تن وابستگی به خرید نهاده کشاورزی دارد در حالی که در تحریم کامل هستیم و فشار بر دولت بسیار زیاد است.
وی گفت: بانک مرکزی تمام تلاش خود را انجام می‌دهد و به وزارت جهاد کشاورزی همان نگاه را داشته که به وزارت بهداشت داشته، شاید در بسیاری از مواقع نگاه بانک مرکزی به وزارت جهاد کشاورزی برای تامین نهاده‌های کشاورزی نسبت به وزارت بهداشت برای تامین دارو بیشتر بوده است.
وی از این شرایط به جنگ اقتصادی یاد کرد و گفت: ما اکنون نسبت به تامین جو و کنجاله عقب هستیم در حالی که شرایط اداره کشور نیز شرایط عادی حتی پنج ماه قبل نیست.
وی تصریح کرد: اکنون با برنامه‌ریزی‌های انجام شده مانند زمان جنگ شروع به نظارت کردن کرده‌ایم و براساس سامانه، نهاده‌ها توزیع می‌شود.
وی با بیان اینکه رییس جمهوری برای تهاتر واردات کالا موافقت کرده است افزود: تهاتر اتفاق افتاده و کنجاله در حال وارد شدن به کشور است و اکنون ۲۶۰ هزار تن ذرت، ۳۴ هزار تن جو و ۵۴ هزار تن کنجاله آماده معامله است.
وی گفت: در بخش کشاورزی به اندازه بخش، تسهیلات دیده نشده که باید در قانون بودجه برای بخش کشاورزی تدبیری اندیشیده شود و این اقدام نیاز به کمک نمایندگان دارد.
وزیر جهاد کشاورزی از تهیه طرحی برای صنعت دام خبر داد و گفت: اگر این طرح تصویب شود برای بخش دام، تولید گوشت و قیمت گوشت شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.
وی با بیان اینکه برای جابه‌جایی دام بین استان‌ها نیز همکاری می‌شود افزود: درخصوص کمبود نقدینگی، در کشور فقط به پنج قلم کالا ارز ۴۲۰۰ تومانی تعلق می‌گیرد و برای مابقی ارز نیمایی در نظر گرفته می‌شود.
خاوازی در ارتباط با قانون اراضی طبیعی و مشکلات کشاورزان اظهار داشت: اینکه فردی بعد از ۸۰ سال در زمین آبا و اجدادی کشاورزی کند اما بعد از مدتی اراضی برای منابع طبیعی تشخیص داده شود دل همه را به درد می‌آورد که در این خصوص نمایندگان مجلس باید ورود کنند.
وی درباره گوشت قرمز عشایر گفت: یک طرف مصرف کننده و یک طرف تولید کننده است لذا هم باید قیمت گوشت افزایش پیدا نکند و هم تولید کننده راضی باشد که در این خصوص طرحی در حال تهیه است تا به نفع هر دو طرف باشد.
وزیر جهاد کشاورزی به گلایه‌های مطرح شده درخصوص وام و اقساط کشاورزان اشاره کرد و گفت: درخواست داریم از سوی بانک کشاورزی برای وام‌ها دوره تنفس در نظر گرفته شود.
خاوازی افزود: کشت محصولاتی مانند دانه‌های روغنی از جمله گلرنگ، ارقام متعدد جو، ارزن، خارشتر، گندم رقم تکاب، ارزن و سورگم با توجه به شرایط کمبود آب و نیاز استان باید در دستور کار قرار بگیرد.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: اگر کشاورزی به شکل سنتی در استان ادامه یابد منابع آبی تحت تاثیر شدید قرار خواهد گرفت بنابراین باید کشت محصولات کم آب‌بر را در استان توسعه داد.
وی با اشاره به صنعت طیور در خراسان جنوبی تصریح کرد: اگر تحریم‌ها ادامه پیدا کند این صنعت وابسته به دان‌هایی مانند ارزن و سورگم است و حتی بخشی از کنجاله را می‌پوشاند بنابراین باید به این سمت برنامه‌ریزی کنید.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: همچنین باید برنامه توسعه کشت گیاه خارشتر با توجه به میزان کم آب مصرفی، دارای پروتئین بالا، ریشه یک متری و سایر مزایا در استان بیابانی و کم آب مانند خراسان جنوبی برنامه‌ریزی و دنبال شود.
وی افزود: هنوز برخی افراد در جریان وضعیت کشور، شرایط بودجه و ارز نیستند اما ما به عنوان وزارت جهاد کشاورزی از شما حمایت می‌کنیم و با تمام وجود در اختیار استان کم آب خراسان جنوبی هستیم تا شما طرح‌ها را تبدیل به برنامه کرده و پیش ببرید.
خاوازی، باغبانی را یکی از مزیت‌های نسبی استان خراسان جنوبی دانست و گفت: همانطور که کشت محصول زعفران در همه جای کشور گسترده و پخش شد برای محصول عناب خراسان جنوبی نیز شاید این اتفاق رخ بدهد لذا باید برای محصولات استراتژیک زرشک و عناب استان باغ مادری یا ذخیره‌گاه ژنتیکی داشته باشید.
وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: محصول عناب در سطح کشور و برخی استان‌ها هنوز شناخته شده نیست و محصول زرشک و عناب هنوز به درستی معرفی نشده است که جهاد کشاورزی از نظر ما برای همکاری با صدا و سیما هیچگونه محدودیتی ندارد و همه هزینه‌ها را پرداخت می‌کنیم.
وی اظهار داشت: برای حمایت از صنایع تبدیلی و تکمیلی محدودیتی در پرداخت تسهیلات نداریم و تسهیلات لازم در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.
خاوازی گفت: برای آب باید یک کار بزرگ انجام شود لذا از مجمع نمایندگان چهار استان کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان درخواست داریم اعتباری برای قنوات از صندوق توسعه ملی مصوب کنند.
وی افزود: آماده سرمایه‌گذاری در زمینه منابع آب شور و پرورش ماهی تیلاپیا در استان خراسان جنوبی هستیم چراکه پرورش این نوع ماهی چهره اقتصادی استان را عوض خواهد کرد.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای ایجاد و توسعه گلخانه‌ها هیچ گونه محدودیت اعتباری برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان نداریم اما هر کدام از فعالیت‌های بخش کشاورزی اگر به صورت زنجیره‌ای نباشد، موفق نخواهیم بود.
وی با بیان اینکه نجات استان خراسان جنوبی در بحث آب با توسعه کشت‌های گلخانه‌ای امکان پذیر است افزود: با توجه به کمبود آب در استان باید به سمت توسعه کشت‌های گلخانه‌ای بروید.
خاوازی گفت: برای تشکیل کارگروهی از نخبگان و داشتن اختیارات موافق هستیم و تشکیل کنسرسیومی متشکل از بخش خصوصی و دولتی برای انجام تحقیقات روی محصولات راهبردی استان ایده خوبی است.
وی در پایان تاکید کرد: برای جلوگیری از خام فروشی محصولات کشاورزی استان آماده هستیم اما باید سرمایه گذاری در این خصوص جلودار باشد.

ادامه مطلب...

ابلاغ دستورالعمل جمع آوری و شناسایی اطلاعات جمعیت دام و طیور فعال کشور

توسط وزیر جهادکشاورزی انجام شد:
ابلاغ دستورالعمل جمع آوری و شناسایی اطلاعات جمعیت دام و طیور فعال کشور


وزیر جهادکشاورزی دستورالعمل جمع آوری و شناسایی اطلاعات جمعیت دام و طیور فعال کشور جهت تخصیص نهاده‌ها را برای اجرا به معاونت ها و سازمان های ذیربط وزارت جهادکشاورزی ابلاغ کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، نظر به اهمیت و ضرورت تهیه اطلاعات صحیح برای برنامه ریزی توزیع نهاده‌های خوراک دام و طیور و افزایش دقت و صحت اطلاعات ورودی در سامانه های سماصط، قرنطینه سازمان دامپزشکی و بازارگاه، دستورالعمل جمع‌آوری و شناسایی اطلاعات جمعیت دام و طیور فعال کشور جهت تخصیص نهاده‌ها توسط وزیر جهادکشاورزی ابلاغ شد.
در این بخشنامه مقرر گردیده جهت بررسی وضعیت فعالیت واحدهای پرورش دام و طیور لیست پروانه های صادره از طریق سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی تهیه و توسط معاونت صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی به استان ها ارسال گردد.
در این دستورالعمل، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به همراه سایر تشکل ها وبا هماهنگی مراکز اصلاح نژاد کشور، مدیریت پلاک کوبی گاوداری های صنعتی و واحدهای گاوداری روستایی و غیرصنعتی را به عهده داشته و بایستی با هماهنگی و همکاری سایر تشکل ها، طی دو ماه اقدام نماید.

 
ادامه مطلب...

قابل توجه اعضای دارای پروانه اشتغال سازمان نظام مهندسی کشاورزی

به اطلاع کلیه اعضاء می رساند سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در راستای هویت بخشی به اعضای دارای پروانه اشتغال خود اجازه استفاده از نشان های حرفه شامل مهر، سربرگ و تابلو محل فعالیت را به صورت متحدالشکل به واجدین شرایط اعطا می نماید.

بر این اساس و بنا بر اختیارات حاصل از قانون تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و آیین نامه اجرایی آن و همچنین مصوبه شورای مرکزی سازمان، کلیه اعضای دارای پروانه اشتغال با معرفی محل فعالیت خود می توانند از امتیاز تابلوی متحدالشکل با عنوان مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی بهره مند گردند.

مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی، محل فعالیت حرفه ای اعضای دارای پروانه اشتغال سازمان می باشد

هر سازمان حرفه اي از طريق اختيارات قانوني با تصویب دستورالعمل هاي خاص صنفي حرفه اي و با هدف هويت بخشي به اعضاي خود، ضمن مرزبندي تخصصي فعاليت هاي سازمان متبوعه، كاركرد حرفه اي اعضاي سازمان را با نشان هاي حرفه اي نظير مهر، سربرگ، محل فعاليت، سطح و زمينه هاي خدمات به آحاد جامعه معرفي مي نمايد تا همزمان با مسئوليت پذيري تخصصي از سوي اعضا، زمينه امكان نظارت عمومي نيز بر آنها فراهم شود. در همين ارتباط محل كار اعضاي سازمان نظام پزشكي به عنوان " مطب " اعضاي كانون وکلا به عنوان " دفتر وكالت " و اعضاي نظام مهندسي ساختمان به عنوان " دفتر فني و مهندسي " تعيين و معرفي و آحاد جامعه نيزبا آنها مانوس شده است.

براین اساس، اين سازمان نيز دستورالعمل هاي خاص صنفي و حرفه اي خود از جمله شرايط و نحوه ي اعطاي شماره نظام مهندسي و كارت عضويت؛ صدور پروانه اشتغال؛ سربرگ و تابلوي محل فعاليت را به استناد اختيارات قانون تاسيس سازمان، تدوين و تصويب نموده است. بطوريكه اعضاي داراي مجوزهاي ياد شده و پروانه اشتغال فعاليت با رعايت ساير ضوابط عمومي كشور، مي توانند دفتر كار و فعاليت حرفه اي خود را در سراسر كشور در مناطق شهري و روستايي براي انجام فعاليت حرفه اي و خدمات مهندسي داير نمايند و مجاز به استفاده از تابلوي متحد الشكل با محتوي اطلاعاتی مصوب تحت عنوان " مركز خدمات كشاورزي غير دولتي "براي محل فعاليت خود در چارچوب دستورالعمل معرفي و اطلاع رساني حرفه اي مصوب، مي باشند.

همچنین اعضای حقیقی و حقوقی سازمان می توانند با معرفی نیروی انسانی زمینه فعالیت مرکز خود را گسترده تر نمایند.

  • تاسیس مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی داوطلبانه بوده و فعالیت آن به صورت خوداتکا با تکیه بر دانش و تخصص کارشناسان معرفی شده خواهد بود.
  • امکان تاسیس مرکز برای کلیه اعضای واجدشرایط در کلیه نقاط شهری و روستایی امکان پذیر بوده و هیچگونه محدودیتی در این زمینه وجود ندارد
  • اولویت اعطای مجوز و تابلو با اعضای ساکن روستا می باشد.

 

  • جهت درخواست مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی از طریق سامانه سانکا با ورود به پنل کاربری خود از طریق منوی مراکز و دفاتر فنی و مهندسی اقدام نمایید

 

نمونه تابلوی مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی

 

 
ادامه مطلب...

بازدید رییس سازمان مرکزی به همراه مدیران ستادی از گلخانه های هیدروپونیک گروه تولیدی فراکشت پارسیان

بازدید رییس سازمان مرکزی به همراه مدیران ستادی از گلخانه های هیدروپونیک گروه تولیدی فراکشت پارسیان

 رییس سازمان مرکزی به همراه مدیران ستادی از گلخانه های هیدروپونیک گروه تولیدی فراکشت پارسیان واقع در نسیم شهر تهران بازدید به عمل آمورد.

در این بازدید، رییس سازمان مرکزی ضمن گفتگو با مدیران و کارشناسان این واحد تولیدی فعال، به صورت مستقیم با مسائل و مشکلات آنان آشنا شد و دستور پیگیری مشکلات مطروحه را به مدیران مربوطه صادر کرد.

شایان ذکر است گروه تولیدی فراکشت پارسیان در مساحت حدود 17 هکتار و با سطح زیر کشت 5/7 هکتار گلخانه هیدروپونیک در نسیم شهر تهران، به عنوان یکی واحدهای تولیدی بزرگ با تکنولوژی بالا در حال فعالیت و تولید می باشد.

ادامه مطلب...

زردچوبه ایرانی به بازار می آید

سرپرست معاونت برنامه ریزی و کارآفرینی سازمان مرکزی:

زردچوبه ایرانی به بازار می آید

سرپرست معاونت برنامه ریزی و کارآفرینی سازمان مرکزی گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در راستای رسالت اصلی خود در توسعه دانش و فناوری های جدید و به دنبال طرح جهش تولید به اتکای دانش توسعه و کشت گیاهان ادویه ای پرمصرف را در دستور کار دارد. بر این اساس در مرحله اول این طرح، کشت زردچوبه، زنجبیل، هل و فلفل سیاه مورد توجه می باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، ابوالقاسم حسن پور با اشاره به اهمیت توسعه کشت گیاهان ادویه ای اظهار داشت: با توجه به مصرف این ادویه جات، مقادیر زیادی ارز صرف واردات این محصولات می شود که کشت این محصولات در داخل به ویژه در محیط های بسته و گلخانه‌ای می‌تواند علاوه بر کاهش ارزبری، به ایجاد اشتغال مولد و مفید نیز کمک نماید.

وی تصریح کرد: برای شروع طرح، کشت زردچوبه در استان های خوزستان، تهران (شهرستان ورامین) و سیستان و بلوچستان با همکاری و مشارکت فعالین این حوزه اجرا می شود.

ادامه مطلب...

دستورالعمل اجرایی صدور مجوزهای آزمایشگاه تجزیه خوراک دام، آزمایشگاه تجزیه شیر خام، میادین دام، مراکز جمع آوری شیر و مراکز تولید مواد ژنتیکی

دستورالعمل اجرایی صدور مجوزهای آزمایشگاه تجزیه خوراک دام، آزمایشگاه تجزیه شیر خام، میادین دام، مراکز جمع آوری شیر و مراکز تولید مواد ژنتیکی

وزیر جهاد کشاورزی دستورالعمل اجرایی صدور مجوزهای آزمایشگاه تجزیه خوراک دام، آزمایشگاه تجزیه شیر خام، میادین دام، مراکز جمع آوری شیر و مراکز تولید مواد ژنتیکی را برای اجرا به استان ها ابلاغ کرد.

 

 

 
ادامه مطلب...

الكترونيكي كردن امور و تقويت وجهه مردمي و كار و تلاش جهادي موجب پويايي و تعالي سازمان نظام مهندسی شده است

رییس سازمان مرکزی در نامه ارسالی به استان ها:

الكترونيكي كردن امور و تقويت وجهه مردمي و  كار و تلاش جهادي موجب پويايي و تعالي سازمان نظام مهندسی شده است

رییس سازمان مرکزی در نامه ارسالی به سازمان نظام مهندسی استان ها اظهار داشت: با اتخاذ سياست هاي اصولي و درست از جمله الكترونيكي كردن امور، تقويت وجهه مردمي و  كار و تلاش جهادي، شاهد پيشرفت، پويايي و تعالي سازمان نظام مهندسی کشاورزی مي باشيم. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، در نامه ارسالی شاهرخ رمضان نژاد به سازمان نظام مهندسی استان ها، ضمن تشریح گزارش مقايسه ای شش ماهه اول سال هاي ۹۸ و ۹۹ در امور مرتبط با اعضا (عضويت، رتبه بندي، پروانه اشتغال و ارجاع كار) آمده است: بررسی گزارش های مقايسه ای نشان می دهد؛ علارغم محدويت ها و شرايط اقتصادي و اجتماعي نامناسبي که به دلايل مختلف از جمله آثار زيانبار اجتماعي و اقتصادي شيوع ويرس كرونا و تشديد اثرات و تبعات تحريم هاي ظالمانه مواجه بوده است، عملکرد سازمان نظام مهندسی در این دوره نه تنها کاهش پیدا نکرده است، بلکه به واسطه اتخاذ سياست هاي اصولي و تصمیمات درست، افزایش قابل توجهی نیز داشته است.

 رییس سازمان مرکزی در نامه یاد شده، این موفقيت به دست آمده را نتیجه همراهي اعضاي شوراي مركزي، شوراي استان ها و همت و تلاش رؤساي سازمان نظام مهندسی استانها و همه مديران و همكاران استاني و ستادی دانسته و از زحمات آنها صمیمانه قدردانی کرده است.

شایان ذکر است، براساس گزارش یاد شده، میزان تمدید عضویت حقیقی 58 درصد، تمدید عضویت حقوقی 75 درصد، تشخیص صلاحیت و رتبه بندی 94 درصد، صدور پروانه اشتغال 114 درصد، تمدید پروانه اشتغال 155 درصد و ارجاع کار کارشناسی 1373 درصد، در شش ماهه نخست 99 نسبت به مدت مشابه در سال 98 افزایش داشته است.

ادامه مطلب...

امضای تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان نظام مهندسی با پژوهشكده گياهان دارويي جهاد دانشگاهي

به منظور توسعه همکاری های مشترک انجام شد:

امضای تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان نظام مهندسی با پژوهشكده گياهان دارويي جهاد دانشگاهي

به منظور توسعه همکاری های مشترک در زمينه اجراي طرح هاي تحقيقاتي، آموزشي و توليدي، تفاهم نامه همکاری فیمابین سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور و پژوهشكده گياهان دارويي جهاد دانشگاهي امضاء و مبادله شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، راه اندازي مركز جامع مشاوره تخصصي و راهبري شغلي (کلینیک کسب و کار کشاوری)، برگزاري كارگاه هاي آموزش های تخصصی، اجراي طرح هاي كار آفريني، ايجاد آكادمي تخصصي علوم و فنون، مراكز مانيتورينگ و رهگيري (نظام پايش) در حوزه علوم كشاورزي، راه اندازي و ايجاد شهرك هاي تحقيقاتي و توليدي، تجاري سازي پروژه‌هاي تحقيقاتي و كاربردي و برندسازي در راستاي كار آفريني، ايجاد پارك هاي علم و فناوري مجازي، تالار مجازي فن بازار و مركز نوآوري و ايده پردازي، راه اندازي پارك هاي سلامت و مزارع نمونه و الگويي در حوزه علوم كشاورزي و برگزاري همايش هاي‌ علمي و پژوهشي و جشنواره هاي تجاري در زمينه پرورش، فرآوري و توليد گياهان دارويي از جمله محورهای مهم همکاری های مشترک مورد نظر در این تفاهم نامه همکاری مشترک می باشد.

ادامه مطلب...

توسعه همکاری های مشترک سازمان نظام مهندسی کشاورزی و مجمع ملی خبرگان

در نشست مشترک مدیران سازمان نظام مهندسی کشاورزی و مجمع ملی خبرگان توافق شد:

توسعه همکاری های مشترک سازمان نظام مهندسی کشاورزی و مجمع ملی خبرگان

در نشست مشترک مدیران سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبعی کشور و مجمع ملی خبرگان کشاورزی بر توسعه همکاری های مشترک در زمینه؛ توسعه برنامه های مهارت آموزی، مردمی کردن افزایش بهره وری و نزدیک کردن متوسط تولیدها به عملکرد تولیدکنندگان نمونه ملی و استانی با رویکرد سهم بری دانش از تولید توافق شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در نشست مشترک با دبیر و اعضای مجمع ملی خبرگان کشاورزی که در محل سازمان مرکزی برگزار شد، ضمن تشریح وظایف و اختیارات سازمان نظام مهندسی، به مهمترین چالش های بخش کشاورزی اشاره  کرد و گفت: کند بودن جریان ورود سرمایه های مردمی و سرعت پایین توسعه و گسترش دانش و تکنولوژی های نوین در بخش کشاورزی دو مشکل مهم بخش کشاورزی می باشد که با همکاری های مشترک سازمان نظام مهندسی و مجملی ملی خبرگان می توانند مرتفع شوند.

رییس سازمان مرکزی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فرآیند صدور مجوز فعالیت های تولیدی افزود: برای راه اندازی یک فعالیت تولیدی در بخش کشاورزی نیاز به طی چهار مرحله اخذ پروانه تأسیس، مجوز احداث و ساخت، تسهیلات بانکی و  پروانه بهره برداری می باشد.

وی گفت: تصور عمومی بر این است که همه مراحل چهارگانه در بخش کشاورزی (بخش دولتی و یا خصوصی) انجام می شود، در حالی که اساسی ترین مرحله راه اندازی واحد تولیدی که مربوط به اخذ مجوز احداث و ساخت، تسهیلات بانکی است، در خارج از بخش کشاورزی انجام می شود.

رییس سازمان مرکزی با اشاره به پیشگامی سازمان نظام مهندسی کشاورزی در تسریع و تسهیل صدور مجوزها اظهار داشت: تجمیع و یکپارچه سازی مرجع صدور مجوزهای چهارگانه در داخل بخش کشاورزی می تواند همانند پلی مرحله پروانه تأسیس را به پروانه بهره برداری متصل نموده و موجب تسهیل فرآیند مربوطه شود.

مهندس خان محمدی، دبیر مجمع ملی خبرگان کشاورزی با تأکید بر ضرورت شفاف سازی در فرآیند صدور مجوزها گفت: وظیفه و رسالت اصلی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، مهندسی سازی امور کشاورزی با بهره گیری از کارشناسان وخبرگان کشاورزی و اصول و موازین کشاورزی است.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی بایستی با تاکید و توجه به مسائل اقتصادی و اجتماعی حوزه کشاورزی به دنبال تحقق سیاست ارتقای بهره وری باشد و در این مسیر مجمع ملی خبرگان با تمام توان آمادگی خود را برای توسعه همکاری های مشترک اعلام می دارد.

مهندس سنجابی، عضو مجمع ملی خبرگان کشاورزی کشور که به عنوان رییس کانون کارآفرینی کشور نیز می باشد، با اشاره به مشکلات موجود در بخش کشاورزی، گفت: مهمترین مشکل بخش کشاورزی عدم وجود وحدت و یکپارچگی فیمابین تشکل های تخصصی بخش می باشد که سازمان نظام مهندسی می تواند ضمن ایجاد وحدت بین تشکل ها، موجبات هماهنگی بیشتر و برطرف شدن مشکلات مربوطه را فراهم نماید.

دکتر باستانی، مشاور دبیر مجمع ملی خبرگان کشاورزی که در این نشست سخن می گفت: با اشاره به وظایف و اختیارات قانونی سازمان نظام مهندسی، اظهار داشت: مجمع ملی خبرگان کشاورزی می تواند به عنوان بازوی مشورتی و کمکی، سازمان نظام مهندسی را در انجام وظایف قانونی همراهی نموده و  در تصمیماتی که مدیران مربوطه برای کشاورزی و کشاورزان اتخاذ می نمایند کمک نماید.

شایان ذکر است، در این نشست مقرر شد با تشکیل کارگروه مشترکی، زمینه های همکاری مشترک احصاء و اقدامات لازم برای توسعه این همکاری ها مورد پیگیری قرار گیرد.

ادامه مطلب...

راه اندازی مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی در مراکز دهستان ها باعث تقویت کشاورزی منطقه می شود

نماینده آستان قدس رضوی در آیین افتتاح مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی دهستان خمک شهرستان زهک:

راه اندازی مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی در مراکز دهستان ها باعث تقویت کشاورزی منطقه می شود

نماینده آستان قدس رضوی گفت: راه اندازی مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی در مراکز دهستان ها باعث تقویت کشاورزی منطقه و نیز باعث به فعلیت رسیدن ظرفیت دانش آموختگان می شود تا بتوانند در منطقه مثمر ثمر بوده و موجب پیشبرد اهداف ملی در زمینه های کشاورزی و تولیدی شوند.

به گزارش روابط عمومی سنم استان، حجت‌الاسلام زردوزنیا در آیین افتتاح مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی دهستان خمک شهرستان زهک که با حضور مدیر کل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، رییس و معاون سازمان جهادکشاورزی استان، مدیرکل شیلات آب های داخلی استان، مدیر جهادکشاورزی شهرستان زهک و تعدادی از کشاورزان برگزار شد، ضمن قدردانی از تلاش ها و پیگیری های سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان، اظهار داشت: تشکیل این مراکز حرکت خوبی در زمینه توسعه کشاورزی قراردادی در منطقه بوده و از ظرفیت های این مراکز بایستی در پروژه ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان که حرکت خوبی در زمینه کشاورزی قراردادی می باشد، استفاده شود.

رییس سازمان جهادکشاورزی استان سیستان و بلوچستان در این مراسم گفت: مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی به عنوان یک شبکه خصوصی و غیردولتی، نقش مهمی در انتقال و اشاعه دانش به محیط های کشاورزی و فراهم آوردن دسترسی آسان کشاورزان به خدمات مورد نیاز دارند/ این مراکز می توانند زمینه افزایش بهره وری در بخش کشاورزی را فراهم نمایند. وی اظهار داشت: این مراکز با عرضه و معرفی روش ها، رویه ها و فناوری های جدید در عمق روستاها و واحدهای تولیدی، باعث عمومیت بخشی کاربردها آنها می شوند. وی تصریح کرد: توانمندسازی و پشتیبانی از این مراکز به عنوان بازوهای اجرایی، از برنامه ها و سیاست های بخش می باشد.
مدیر کل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در این مراسم با اشاره به اهمیت این مراکز گفت: مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی به عنوان الگوی جدید، خدمات مورد نیاز کشاورزان را در نزدیکترین نقطه به عرصه های تولید ارائه می نمایند. وی افزود: این مراکز علاوه بر دانش گستری  در محیط های کشاورزی از عوامل اصلی در اجرای  کشاورزی  تجاری می باشند.

رییس سازمان نظام مهندسی استان در این مراسم، مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی را نزدیکترین مکان از نظر جغرافیایی و زمانی جهت دسترسی راحت کشاورزان به خدمات فنی و مشاوره ای کارشناسان بخش کشاورزی دانست و گفت: هدف از تشکیل این مراکز در مراکز دهستان ها، اشاعه دانش و فن آوری های جدید و همچنین تسهیل گری سیاست ها و برنامه ریزی های بخش کشاورزی است.

شایان ذکر است: تاکنون ۱۹ مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی در استان تشکیل شده است که از این تعداد هشت مرکز در حوزه سیستان راه اندازی شده است و از ٨ مرکز حوزه سیستان، دو مرکز در شهرستان زهک قرار دارد.

ادامه مطلب...

قابل توجه اعضای دارای پروانه اشتغال سازمان نظام مهندسی کشاورزی

به اطلاع کلیه اعضاء می رساند سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در راستای هویت بخشی به اعضای دارای پروانه اشتغال خود اجازه استفاده از نشان های حرفه شامل مهر، سربرگ و تابلو محل فعالیت را به صورت متحدالشکل به واجدین شرایط اعطا می نماید.

بر این اساس و بنا بر اختیارات حاصل از قانون تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و آیین نامه اجرایی آن و همچنین مصوبه شورای مرکزی سازمان، کلیه اعضای دارای پروانه اشتغال با معرفی محل فعالیت خود می توانند از امتیاز تابلوی متحدالشکل با عنوان مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی بهره مند گردند.

مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی، محل فعالیت حرفه ای اعضای دارای پروانه اشتغال سازمان می باشد

هر سازمان حرفه اي از طريق اختيارات قانوني با تصویب دستورالعمل هاي خاص صنفي حرفه اي و با هدف هويت بخشي به اعضاي خود، ضمن مرزبندي تخصصي فعاليت هاي سازمان متبوعه، كاركرد حرفه اي اعضاي سازمان را با نشان هاي حرفه اي نظير مهر، سربرگ، محل فعاليت، سطح و زمينه هاي خدمات به آحاد جامعه معرفي مي نمايد تا همزمان با مسئوليت پذيري تخصصي از سوي اعضا، زمينه امكان نظارت عمومي نيز بر آنها فراهم شود. در همين ارتباط محل كار اعضاي سازمان نظام پزشكي به عنوان " مطب " اعضاي كانون وکلا به عنوان " دفتر وكالت " و اعضاي نظام مهندسي ساختمان به عنوان " دفتر فني و مهندسي " تعيين و معرفي و آحاد جامعه نيزبا آنها مانوس شده است.

براین اساس، اين سازمان نيز دستورالعمل هاي خاص صنفي و حرفه اي خود از جمله شرايط و نحوه ي اعطاي شماره نظام مهندسي و كارت عضويت؛ صدور پروانه اشتغال؛ سربرگ و تابلوي محل فعاليت را به استناد اختيارات قانون تاسيس سازمان، تدوين و تصويب نموده است. بطوريكه اعضاي داراي مجوزهاي ياد شده و پروانه اشتغال فعاليت با رعايت ساير ضوابط عمومي كشور، مي توانند دفتر كار و فعاليت حرفه اي خود را در سراسر كشور در مناطق شهري و روستايي براي انجام فعاليت حرفه اي و خدمات مهندسي داير نمايند و مجاز به استفاده از تابلوي متحد الشكل با محتوي اطلاعاتی مصوب تحت عنوان " مركز خدمات كشاورزي غير دولتي "براي محل فعاليت خود در چارچوب دستورالعمل معرفي و اطلاع رساني حرفه اي مصوب، مي باشند.

همچنین اعضای حقیقی و حقوقی سازمان می توانند با معرفی نیروی انسانی زمینه فعالیت مرکز خود را گسترده تر نمایند.

  • تاسیس مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی داوطلبانه بوده و فعالیت آن به صورت خوداتکا با تکیه بر دانش و تخصص کارشناسان معرفی شده خواهد بود.
  • امکان تاسیس مرکز برای کلیه اعضای واجدشرایط در کلیه نقاط شهری و روستایی امکان پذیر بوده و هیچگونه محدودیتی در این زمینه وجود ندارد
  • اولویت اعطای مجوز و تابلو با اعضای ساکن روستا می باشد.

 

  • جهت درخواست مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی از طریق سامانه سانکا با ورود به پنل کاربری خود از طریق منوی مراکز و دفاتر فنی و مهندسی اقدام نمایید

 

نمونه تابلوی مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی

ادامه مطلب...

انتشار مجموعه طراحی ساختمان های واحد نگهداری و پرورش دام و طیور

توسط انتشارات سازمان نظام مهندسی کشاورزی منتشر شد:

مجموعه طراحی ساختمان های واحد نگهداری و پرورش دام و طیور

در راستای تدوین و اجرای نظام فنی واجرایی در واحدهای تولیدی دام و طیور، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی اصول کاربردی طراحی و ترسیم  ساختمان و تاسیسات پرورش دام و طیور را در دو جلد منتشر کرد.

این مجموعه ها که به قلم دکتر علیرضا دژهمت به رشته تحریر درآمده است، شامل؛ طراحی و ساخت سالن های پرورش دام و طیور استاندارد از جنبه های مختلف از جمله افزایش رشد و تولید، بهبود ضریب تبدیل خوراک به گوشت یا تخم، مراقبت دقیق و کنترل به موقع بیماری ها و همچنین دستورالعمل ها و ضوابط مربوطه می باشد تا نیاز کارشناسان، طراحان، دانشجویان و دیگر علاقه مندان به علوم دامی در مورد طراحی ساختمان های نگهداری و پرورش دام تا حد قابل قبولی مرتفع کند.

علاقمندان جهت تهیه کتاب یاد شده می توانند با شماره تلفن های  09125281205 (دکتر علیرضا دژهمت) و 09133419448 (مهندس شاهرخی)) تماس حاصل نمایند.

ادامه مطلب...

قابل توجه تامین کنندگان و توزیع کنندگان نهاده های کشاورزی (کود، سم، بذر و ادوات)

امروزه تبلیغات یکی از ارکان جدایی ناپذیر هر کسب و کاری است. در بازار رقابتی این روز ها جلب توجه مشتری امری دشوار می باشد و کسب و کارها برای دستیابی به این مهم مجبورند هزینه های زیادی را برای تبلیغات پرداخت کنند.
تبلیغ در واقع بهترین راه برای برقراری ارتباط با مشتریان است که آن ها را در مورد برندهای موجود در بازار و انواع محصولات مفید برایشان آگاه می کند.
بر این اساس، صندوق مشترک  استان ها در سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي كشور با رویکردی جدید فرصتی را فراهم کرده است تا شرکت های فعال و معتبر بخش، نسبت به معرفی فعالیت های خود در قالب کتاب مرجع تامین کنندگان نهاده های کشاورزی (کود، سم، بذر و ادوات) اقدام نمایند.
علاقمندان برای هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن های 88966019 و 09014632729 (خانم زادفر) تماس حاصل نمایند.

ادامه مطلب...

دادستان عمومی و انقلاب استان همدان ابلاغ کرد: استفاده از ظرفیت کارشناسان رسمی

?دادستان عمومی و انقلاب استان همدان ابلاغ کرد:

✅استفاده از ظرفیت کارشناسان رسمی
سازمان نظام مهندسی کشاورز ی و منابع طبیعی

?بهره گیری از ظرفیت کارشناسان رسمی سازمان نظام مهندسی کشاورز ی و منابع طبیعی، توسط دادستان عمومی و انقلاب استان همدان به واحدهای تابعه ابلاغ شد.

?به گزارش سنم استان همدان، پیرو درخواست رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان همدان، دادستان عمومی و انقلاب استان، استفاده از ظرفیت کارشناسان رسمی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی را به دادگستری های شهرستان های تابعه، دادستان‌های عمومی و انقلاب حوزه‌های قضاییه تابعه و رؤسای حوزه های قضایی بخش استان همدان ابلاغ کرد.

?شایان ذکر است با معرفی هر چه بهتر کارشناسان رسمی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، می توان گامی مؤثر در جهت دفاع از حقوق حرفه ای این عزیزان در امر کارشناسی برداشته و زمینه شناخت بیشتر نظام قضاوت کشور از جامعه خبرگان کشاورزی کشور را فراهم کرد.

ادامه مطلب...

تقدیر و تشکر

تقدیر و تشکر از جناب آقای دکتر صفر معروفی ریاست محترم سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان در ارتباط با برنامه ریزی و ساماندهی مراکز خدمات کشاورزی غیر دولتی در استان همدان

 

 

ادامه مطلب...

توسعه همکاری های مشترک سازمان نظام مهندسی کشاورزی و مجمع ملی خبرگان

در نشست مشترک مدیران سازمان نظام مهندسی کشاورزی و مجمع ملی خبرگان توافق شد:

توسعه همکاری های مشترک سازمان نظام مهندسی کشاورزی و مجمع ملی خبرگان

در نشست مشترک مدیران سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبعی کشور و مجمع ملی خبرگان کشاورزی بر توسعه همکاری های مشترک در زمینه؛ توسعه برنامه های مهارت آموزی، مردمی کردن افزایش بهره وری و نزدیک کردن متوسط تولیدها به عملکرد تولیدکنندگان نمونه ملی و استانی با رویکرد سهم بری دانش از تولید توافق شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در نشست مشترک با دبیر و اعضای مجمع ملی خبرگان کشاورزی که در محل سازمان مرکزی برگزار شد، ضمن تشریح وظایف و اختیارات سازمان نظام مهندسی، به مهمترین چالش های بخش کشاورزی اشاره  کرد و گفت: کند بودن جریان ورود سرمایه های مردمی و سرعت پایین توسعه و گسترش دانش و تکنولوژی های نوین در بخش کشاورزی دو مشکل مهم بخش کشاورزی می باشد که با همکاری های مشترک سازمان نظام مهندسی و مجملی ملی خبرگان می توانند مرتفع شوند.

رییس سازمان مرکزی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فرآیند صدور مجوز فعالیت های تولیدی افزود: برای راه اندازی یک فعالیت تولیدی در بخش کشاورزی نیاز به طی چهار مرحله اخذ پروانه تأسیس، مجوز احداث و ساخت، تسهیلات بانکی و  پروانه بهره برداری می باشد.

وی گفت: تصور عمومی بر این است که همه مراحل چهارگانه در بخش کشاورزی (بخش دولتی و یا خصوصی) انجام می شود، در حالی که اساسی ترین مرحله راه اندازی واحد تولیدی که مربوط به اخذ مجوز احداث و ساخت، تسهیلات بانکی است، در خارج از بخش کشاورزی انجام می شود.

رییس سازمان مرکزی با اشاره به پیشگامی سازمان نظام مهندسی کشاورزی در تسریع و تسهیل صدور مجوزها اظهار داشت: تجمیع و یکپارچه سازی مرجع صدور مجوزهای چهارگانه در داخل بخش کشاورزی می تواند همانند پلی مرحله پروانه تأسیس را به پروانه بهره برداری متصل نموده و موجب تسهیل فرآیند مربوطه شود.

مهندس خان محمدی، دبیر مجمع ملی خبرگان کشاورزی با تأکید بر ضرورت شفاف سازی در فرآیند صدور مجوزها گفت: وظیفه و رسالت اصلی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، مهندسی سازی امور کشاورزی با بهره گیری از کارشناسان وخبرگان کشاورزی و اصول و موازین کشاورزی است.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی بایستی با تاکید و توجه به مسائل اقتصادی و اجتماعی حوزه کشاورزی به دنبال تحقق سیاست ارتقای بهره وری باشد و در این مسیر مجمع ملی خبرگان با تمام توان آمادگی خود را برای توسعه همکاری های مشترک اعلام می دارد.

مهندس سنجابی، عضو مجمع ملی خبرگان کشاورزی کشور که به عنوان رییس کانون کارآفرینی کشور نیز می باشد، با اشاره به مشکلات موجود در بخش کشاورزی، گفت: مهمترین مشکل بخش کشاورزی عدم وجود وحدت و یکپارچگی فیمابین تشکل های تخصصی بخش می باشد که سازمان نظام مهندسی می تواند ضمن ایجاد وحدت بین تشکل ها، موجبات هماهنگی بیشتر و برطرف شدن مشکلات مربوطه را فراهم نماید.

دکتر باستانی، مشاور دبیر مجمع ملی خبرگان کشاورزی که در این نشست سخن می گفت: با اشاره به وظایف و اختیارات قانونی سازمان نظام مهندسی، اظهار داشت: مجمع ملی خبرگان کشاورزی می تواند به عنوان بازوی مشورتی و کمکی، سازمان نظام مهندسی را در انجام وظایف قانونی همراهی نموده و  در تصمیماتی که مدیران مربوطه برای کشاورزی و کشاورزان اتخاذ می نمایند کمک نماید.

شایان ذکر است، در این نشست مقرر شد با تشکیل کارگروه مشترکی، زمینه های همکاری مشترک احصاء و اقدامات لازم برای توسعه این همکاری ها مورد پیگیری قرار گیرد.

ادامه مطلب...

حمایت مجلس شورای اسلامی و وزارت جهاد کشاورزی برای واگذاری تصدی گری ها به مراکز خدمات کشاورزی غیر دولتی

رییس سازمان نظام مهندسی آذربایجان شرقی خواستار شد:

حمایت مجلس شورای اسلامی و وزارت جهاد کشاورزی برای واگذاری تصدی گری ها به مراکز خدمات کشاورزی غیر دولتی

بیست و پنجمین جلسه شورای سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان آذربایجان شرقی با حضور دکتر غلامرضا نوری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، مهندس فتحی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و جمعی از اعضای کمیته های تخصصی سازمان برگزار شد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن تشکر از اقدامات سازمان به پیگیری مواد ذکر شده در قانون افزایش بهره وری تاکید کرد و گفت؛ روند اجرای قانون افزایش بهره وری قابل قبول نیست و امیدواریم در مجلس یازدهم با پیگیری های لازم دستورالعملها و آیین نامه های اجرایی توسط وزارت خانه های مرتبط تهیه و جهت اجرا ابلاغ گردد

نوری اصلاح قانون نظام مهندسی کشاورزی کشور را ضروری دانست و افزود: متاسفانه در قانون فعلی اختیارات سازمان نظام مهندسی کشاورزی بسیار محدود است و قانون باید طوری اصلاح شود که نمایندگان دستگاههای دولتی به حداقل رسیده و سازمان بصورت کاملا مستقل مدیریت شود

وی همچنین ابراز امیدواری نمود: با پیگیری های لازم در خصوص روند تصویب اصلاحیه قانون تاسیس سازمان در مجلس یازدهم به نتیجه برسد.

وی همچنین با اشاره به اجرای ماده ۲۳ قانون افزایش بهره وری گفت:با توجه به امکانات دانشگاه تبریز این امکان برای اجرای ماده قانونی فراهم است و ضرورت پیگیری از طرف مسئولین دانشگاه را می طلبد.
رییس سازمان استان در این جلسه با تبیین سیاست‌ها و اهداف راهبردی پنجمین دوره شورا نظام مهندسی افزود: رسالت اصلی سازمان ساماندهی دانش آموختگان رشته های کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست، برای نقش آفرینی موثر در محیط های کشاورزی با هدف افزایش بهره وری و استفاده از روش های علمی و نوین است.

شفیعی در این نشست در ارتباط با رویکرد سازمان در راستای اهداف و وظایف و رسالت های قانونی گفت: استفاده از ظرفیت های قانونی در نقش آفرینی سازمان در توسعه کشاورزی و دست یابی به توسعه پایدار، گسترش دانش و تکنولوژی نوین در بخش کشاورزی، کمک به آسان سازی سرمایه گذاری با تسهیل و روان سازی صدور مجوزها و همچنین ارتقای توان فنی و حرفه ای کارشناسان کشاورزی از اهم برنامه های شورای پنجم است.

وی با اشاره به عدم تمکین دستگاههای اجرایی به برخی از قوانین گفت: مقاومت در واگذاری تصدی گری ها توسط برخی از دستگاههای دولتی از جمله اجرایی نشدن کامل مواد 23،14،12،6،3 و 29 قانون افزایش بهره وری همچنین مواد 13 و 24 قانون مدیریت خدمات کشوری و تبصره 1ماده 16قانون هوای پاک از دغدغه های اصلی سازمان بوده که خواستار پیگیری اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس جهت اجرا و تدوین آیین نامه اجرایی از طرف دولت هستیم.

شفیعی گفت: به منظور تسهیل در ورود سرمایه گذاران به بخش کشاورزی،ضرورت دارد پاره ای از دستورالعمل ها و ضوابط و حتی درصورت نیازاصلاح قوانین جهت کاهش زمانبری صدور مجوزها از جمله کاهش حرایم به میزان 20 درصد، حذف استعلام از اداره برق و گاز و میراث فرهنگی و همچنین ایجاد وحدت رویه و یکپارچگی در مدیریت صدور مجوز فعالیت های کشاورزی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی ،سایر وزارتخانه های مرتبط و کمیسیون کشاورزی مجلس قرار گیرد

وی راه اندازی و توسعه مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیر دولتی به عنوان کانون های اشاعه دانش در محیط های تولید را یکی از اساسی ترین کارهای سازمان نظام مهندسی عنوان کرد و گفت: با راه اندازی این مراکز در دهستان ها کشاورزان به راحتی به خدمات فنی و مهندسی روز دسترسی خواهند داشت و در این راستا خواستار حمایت،پشتیبانی و نظارت دستگاه های اجرایی از این مراکز هستيم.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه دست یابی به افزایش بهره وری با اعتماد به مراکز خدمات کشاورزی غیر دولتی امکان پذیر خواهد بود از نمایندگان مجلس و مدیران جهاد کشاورزی درخواست حمایت از این مراکز را نمود.

ادامه مطلب...

هزینه های گزاف ساخت و ساز واحدهای تولیدی مانعی جدی در افزایش سهم سرمایه گذاری ها در بخش کشاورزی است

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی:

 هزینه های گزاف ساخت و ساز و عوارض ساخت واحدهای تولیدی کشاورزی مانعی جدی در افزایش سهم سرمایه گذاری ها در بخش کشاورزی است

 عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با تقدیر از اقدامات سازمان در تسهیل و کاهش زمان بری صدور مجوزهای بخش کشاورزی، از هزینه های گزاف ساخت و ساز واحدهای تولیدی کشاورزی که عمدتاً توسط نظام مهندسی ساختمان اخذ می شود و هم چنین عوارض ساختی که سرمایه گذاران برای احداث واحد تولیدی خود مجبور به پرداخت آن هستند انتقاد کرد و افزود: این هزینه ها مانعی جدی در افزایش سرمایه گذاری ها در بخش کشاورزی محسوب می شود و نیازمند بازنگری در قوانین مربوطه است.

  حسینعلی حاجی دلیگانی در دیدار با مدیران سازمان نظام مهندسی استان اصفهان اظهار داشت: نقش سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در انجام وظایف تصدی گری بخش کشاورزی به پشتوانه ظرفیت نیروی انسانی متخصص عضو این سازمان بسیار حایز اهمیت است و باید در قانون احكام دایمی برنامه‌‌های توسعه كشور پررنگ دیده شود.

 حاجی دلیگانی آمادگی مجلس شورای اسلامی را برای بررسی پیشنهادهای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در خصوص اصلاح قوانین موجود و تقنین قوانین مورد نیاز برای حمایت از کارشناسان کشاورزی اعلام داشت.

 مهدی تقی پور در این دیدار ضمن اشاره به تدوین سند جهش تولید در بخش کشاورزی استان با دو رویکرد "تقویت جریان ورود سرمایه های مردمی" و "دانش گستری" اظهار داشت: تسهیل فرایندهای صدور مجوزهای بخش کشاورزی موجب شد استان اصفهان طی سه ماهه ابتدایی سال جاری رتبه نخست در کشور را احراز کند.

 رییس سازمان تاکید کرد: فعالیت کارشناسان کشاورزی بدون اخذ پروانه اشتغال مجاز نمی باشد و سازمان با هماهنگی دستگاه های اجرایی توفیقات خوبی برای تبیین و تثبیت جایگاه پروانه اشتغال کارشناسان کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست به دست آورده است که نتیجه آن افزایش ضریب نفوذ دانش توسط کارشناسان دارای مهارت و صلاحیت فنی لازم و افزایش بهره وری در بخش کشاورزی خواهد بود.

 مهدی تقی پور عدم اجرای کامل قوانین به ویژه در برون سپاری وظایف تصدی گری بخش کشاورزی را مانعی برای ایجاد فرصت های اشتغال کارشناسان کشاورزی برشمرد و خواستار تقویت نقش نظارتی مجلس شورای اسلامی بر حسن اجرای قوانین شد.

 در این جلسه درخواست هایی از جمله ایجاد ساز و کار معافیت های بیمه و مالیاتی برای کارشناسان کشاورزی، جلوگیری از پذیرش بی رویه دانشجو در رشته های کشاورزی، اجرای تبصره 1 ماده 16 قانون هوای پاک، تامین نهاده های دامی مورد نیاز استان، حمایت برای ایجاد شهرک های تخصصی کشاورزی به ویژه در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی و نظارت بر پاسخ گویی دستگاه های اجرایی به استعلام های مرتبط با صدور مجوزهای بخش کشاورزی؛ توسط معاون برنامه ریزی و توسعه کارآفرینی، نایب رییس و دبیر شورای سازمان مطرح شد.

ادامه مطلب...

قدردانی از سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان بخاطر اقدامات انجام شده در خصوص کاهش زمان بری صدور مجوزها

قدردانی از سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان بخاطر اقدامات انجام شده در خصوص کاهش زمان بری صدور مجوزها

استاندار اصفهان با ارسال نامه ای به رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان اصفهان، از اقدامات انجام شده در خصوص کاهش زمان بری صدور مجوزها قدردانی کرد.

به گزارش سنم استان اصفهان، در بخشی از این نامه آمده است: با توجه به اهمیت بخش کشاورزی در تامین استقلال و امنیت غذایی و ایجاد فرصت های شغلی پایدار، هرگونه تلاش و اقدام در مسیر افزایش رغبت سرمایه‌گذاری، ارتقاء دانش فنی و تسهیل و تسریع فرایندهای اداری مربوطه، از اهم برنامه‌ها و اولویت‌های توسعه اقتصادی استان به شمار می رود، اینجانب لازم می دانم از مجموعه تلاش های صورت پذیرفته توسط جنابعالی و همکاران محترمتان در سازمان متبوع تقدیر و تشکر نموده و از خداوند متعال سلامیت و توفیقات روز افزونتان را مسئلت نمایم.

گفتنی است، استان اصفهان در زمینه صدور مجوزهای بخش کشاورزی در سه‌ماه نخست سال۱۳۹۹ در مقایسه با سایر استان‌های کشور حایز رتبه نخست و موفق به کاهش زمان مورد نیاز برای ارایه خدمات به متقاضیان و سرمایه گذاران گردیده است.

شایان ذکر است بهبود فضای کسب و کار، تقویت جریان ورود سرمایه های مردمی به بخش کشاورزی و تسریع، تسهیل و کاهش زمان بری صدور مجوز فعالیت های کشاورزی از راهبردهای اصلی سازمان در این دوره می باشد.

ادامه مطلب...

تغییر هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمائی شرکت های آبیاری استان همدان

تقدیر از زحمات بی دریغ جناب آقای مهندس صفت اله مرادی و انتصاب جناب آقای علی اصغر محمدی به عنوان رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمائی شرکت های آبیاری استان همدان