wrapper

جدیدترین خبرها

 

سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی همدان

Agricultural and Natural Resources Engineering Organization of Hamedan

"سال رونق تولید"

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیدزاری استان همدان: اسفندیار خزائی مدیرکل منابع طبیعی استان  در گفتگو با پیام طبیعت استان همدان از هدف گذاری  500هکتار اجرای طرح صنوبری کاری در سال جهش تولید در راستای توسعه زراعت چوب  در استان همدان خبر داد.

خزائی گفت:  تولید نهال در نهالستان ملایر امسال  به بیش از 1میلیون و200هزار اصله‌ افزایش پیدا می‌کند .

خزائی با اشاره به اجرای طرح تولید نهال به میزان 1 میلیون ودویست هزاراصله نهال در سال جهش تولید،ابراز امیدواری کرد: شاهد تولید نهال‌های بیشتری در سطح استان باشیم.

خزائی افزود: ما علاوه بر حفظ ،توسعه و فرهنگ سازی  منابع طبیعی، وظیفه داریم  نهال مورد نیاز برای زارعان و تولیدکنندگان چوب وهمچنین کاشت نهال در طرحهای توسعه ای منابع طبیعی را نیز فراهم نماییم.

وی همچنین به توسعه زراعت چوب در نهالستان قدس ملایر اشاره کرد و گفت: اولویت نخست ما استفاده از ظرفیت نهالستان‌های موجود است که در حال حاضر با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته انشاا... از ظرفیت نهالستان‌ قدس ملایردر سال جهش تولیدبرای این موضوع بیشتر استفاده خواهیم کرد..

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سپس ظرفیت تولید نهال در نهالستان قدس ‌ملایر را بیش از 1.5 میلیون اصله نهال در سال عنوان کرد و افزود: اگر منابع اعتباری کافی تخصیص داده شود به‌راحتی توان تولید بیش از1.5 میلیون اصله نهال در استان وجود دارد.

خزائی گفت: در نهالستان قدش ملایر انواع گونه‌های جنگلی نظیر بنه، بادام، زالزالک، گلابی وحشی، بلوط، سنجد و ارژن تولید می‌شود، انواع گونه‌های موردنیاز توسعه فضای سبز شامل گونه‌های افرا، اقاقیا، ارغوان، عرعر وصنوبر دراین نهالستان نیز تولید می‌شود.

وی با اشاره‌ای هم به برنامه‌های غرس نهال در عرصه‌های منابع طبیعی استان طی پارسال گفت: ما پارسال کاشت 1000 هکتار جنگل‌کاری با نهال و 700 هکتارجنکلگاری با بذرو300هکتار زارعت چوب با صنوبر در نهضت جنگل‌کاری در استان صورت گرفته است که یک اقدام بی سایقه وبی نظیردر استان بوده است.

خزائی افزود: بیش از ۳۰۰ هزار اصله نهال هم در هفته درختکاری در اسفند پارسال در استان غرس شد و  ۵۰۰ هزار اصله نهال صنوبرهم در قالب توسعه زراعت چوب در هفته منابع طبیعی در بین مردم در استان توزیع‌شده است.

این مقام مسئول کشت صنوبر را گام مهمی در اشتغال‌زایی و تأمین چوب موردنیاز برای تولید محصولات و صنایع چوبی از جمله مبل ومنبت ملایر وتویسرکان و حفظ منابع طبیعی دانست و بیان کرد: این نهالستان یکی از مهم‌ترین مراکز تولید نهال‌های جنگلی در سطح استان است که سالانه تعداد زیادی نهال برای کاشت در جنگل‌کاری‌ها، بوستان‌های روستایی، پارک‌های جنگلی و مناطق قرق شده تولید و ارسال می‌کند.

وی در ادامه به اهمیت جایگاه زراعت چوب در رونق اقتصادی اشاره کرد و افزود: در سال جاری هدف‌گذاری طرح توسعه زراعت چوب یکی از شاخص های مهم ماست.

نهالستان قدس ملایر یکی از نهالستانهای منطقه غرب کشور است که ظرفیت تولید سالانه  بیش از 1مسلیون اصله  نهال  را دارد

تماس با سازمان

نشانی : همدان-چهارراه شریعتی، ابتدای بلوار خواجه رشید، سمت چپ
کدپستی : 6516673419
تلفن تماس : 08132531496
شماره فکس : 08132531495

آمار بازدید

امروز285
دیروز1519

اطلاعات دستگاه شما

  • آی پی 35.173.234.169
  • مرورگر Unknown
  • نگارش

گالری تصاویر

آرشیو اخبار وب سایت قبلی سازمان

راهنما

جهت دسترسی به سیستم های عضویت، رتبه بندی، آموزش و صدور مجوزها به پنجره ورودی سانکا در صفحه اصلی وب سایت مراجعه کنید.