wrapper

جدیدترین خبرها

 

رییس سازمان مرکزی در گردهمایی مجازی رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها:

سازمان نظام مهندسی با تعیین شاخص توسعه دانش کشاورزی اثربخشی خود در تسریع جریان دانش در عرصه کشاورزی را اعلام می نماید

رییس سازمان مرکزی گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی با تعیین شاخص توسعه دانش کشاورزی و ضریب نفوذ دانش اثربخشی خود در تسریع جریان دانش در عرصه های تولید کشاورزی را اعلام می نماید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در گردهمایی مجازی رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها که با موضوع اقدامات در سال جهش تولید و برنامه ها در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها برگزار شد، اظهار داشت: 

وی با اشاره به نقش نهاده دانش در جهش تولید، گفت: سازمان نظام مهندسی به عنوان نهاد دانشی و با دراختیار داشتن صاحبان دانش، بخشی از جهت گیری ها و هدایت سیستم تولید کشور را بر عهده دارد به طوری که یکی از مأموریت های اصلی، جاری و ساری کردن جریان دانش در عرصه های کشاورزی می باشد.

رییس سازمان مرکزی از سرمایه های مردمی به عنوان دومین عامل مؤثر در جهش تولید یاد کرد و افزود: سازمان بایستی با تسهیل و تسریع صدور مجوز فعالیت های کشاورزی، جریان ورود سرمایه های مردمی را تسریع کرده و دروازه ورود سرمایه های مردمی به بخش کشاورزی را گسترده نماید.

شاهرخ رمضان نژاد اساسی ترین مسئله و نیاز کشور را تولید دانست و تصریح کرد: مسئولین کشور برای توسعه همه جانبه، بایستی به موضوع تولید (تولید کالا و خدمات) توجه ویژه داشته باشد.

 وی اظهار داشت: کشاورزی بستر کسب و کار بوده و هرگونه خللی در کشاورزی موجب ایجاد مشکل و اختلال در کسب و کار خواهد شد.

 رییس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشاورزی تصریح کرد: ما در دوره پنجم، با تدوین سند و برنامه راهبردی، سازمان را در مسیر و جریان تولید کشاورزی قرار داده و فعالیت های سازمان را کشاورزی و کشاورز محور کرده و هدف خود را علمی کردن فرآیند تولید و بهره ور کردن تولید قرار دادیم.

 رمضان نژاد دانش را به عنوان مؤثرترین عامل پشتیبانی کننده و مقوّم تولید در کشاورزی اعلام کرد و گفت: در راستای تحقق شعار سال در پشتیبانی از تولید، ضروری است توسعه مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی به عنوان شبکه غیردولتی برای انتقال و اشاعه دانش و فناوری های جدید در سطح دهستان ها به عنوان بنیادی ترین پشتیبان تولید، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و به صورت برنامه ای شفاف، عملیاتی و قابل پیگیری دنبال شود، به طوری که در پایان سال، هدف هر دهستان حداقل یک مرکز خدمات، برای پشتیبانی از تولید محقق گردد.

مسؤول فنی واحد های پرورش ماهیان گرم آبی استان:
با حضور مسؤول فنی در طول دوره پرورش ماهیان گرم آبی در آبندان یک هکتاری، میزان عملکرد از 1/5 تن به ۳ تن افزایش یافته و تلفات به صفر رسیده است


مسؤول فنی واحد های پرورش ماهیان گرم آبی استان مازندران گفت: با حضور مسؤول فنی در طول دوره پرورش ماهیان گرم آبی در آبندان یک هکتاری، میزان عملکرد از 1/5 تن به ۳ تن افزایش یافته و تلفات به صفر رسیده است.
مسؤول فنی پرورش ماهیان گرم آبی در آبندان های استان گفت: حضور کارشناس فنی با نمونه برداری و بیومتری گزارش کاملی را از روند گونه مورد پرورش در اختیار صاحب واحد تولیدی قرار می دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم ، دکتر اکبری لله مرزی در گفتگو اختصاصی با سنم اظهار داشت: با توجه به این که اکثر مزارع پرورش ماهیان گرم آبی استان به صورت سنتی در حال تولید هستند، حضور مسؤول فنی با نمونه برداری و آموزش در کاهش تلفات و افزایش عملکرد نقش بسزایی دارد.
وی اذعان کرد: مسؤول فنی موفق با استفاده از دانش فنی و مهندسی خود می توانند از آبندان های که تولید کنندگان سنتی در آن عملکرد خوبی را برداشت نکردند با بکار گیری روش های جدید در پرورش و گونه های مقاوم تر، تغذیه، دمای آب و ... تولید در واحد سطح را به حد مطلوب برساند.
مسؤول فنی پرورش ماهیان گرم آبی با اشاره به حساسیت های دوره پرورش در آبندان ها اظهار داشت: در سال های قبل عدم حضور به موقع مسؤول فنی در از ابتدای آبگیری استخرها و آزمایشات بر روی آب برای رها سازی ماهیان ریز جثه منجر به تلفات و خسارت مالی زیاد به تولید کننده گردیده که با حضور مسؤولین فنی و انجام مشاوره به صاحب واحد تولیدی از این ضرر تا حدود زیادی جلوگیری بعمل آمد.
دکتر اکبری لله مرزی به نقش مهم سازمان نظام مهندسی به امر آموزش تولید کنندگان و ترغیب آنان به تولید فنی و مهندسی افزود: معرفی مسؤولین فنی به واحد های پرورشی باعث تغییر رویکرد بهره برداران از تولید پر هزینه به تولید با فنی و مهندسی با راندمان بالاتر خواهد شد.

دوشنبه, 23 فروردين 1400 ساعت 18:16

ویژه نامه "دانش گستران عرصه کشاورزی"

سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور منتشر کرد:
ویژه نامه "دانش گستران عرصه کشاورزی"

ویژه نامه "دانش گستران عرصه کشاورزی" مشتمل بر گفتگوهای اختصاصی سنم با مسؤولین فنی برتر و کارآمد در واحدهای کشاورزی (تولیدی و خدماتی) در مناطق مختلف کشور می باشد.
هدف این ویژه نامه معرفی مسؤولین فنی برتر به جامعه کشاورزی کشور و تبیین اثرات حضور مسؤولین فنی در عرصه های تولید به معنای واقعی می باشد.
امید است با تبیین هر چه بیشتر نقش و اثرات به کارگیری مسؤولین فنی توسط سرمایه گذاران بخش کشاورزی، شاهد اثرپذیری بیش از پیش بخش کشاورزی از این عوامل فنی تولید و اعتلای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی باشیم.

 
بارگیری پیوست‌ها: 

مسؤول فنی انسکتاریوم در کرج:

مسؤول فنی بایستی با ایجاد شبکه ارتباطات مفید و مطلوب با مراکز مختلف در ارتقای و پیشرفت واحد تولیدی تاثیر گذار باشد

مسؤول فنی انسکتاریوم در کرج گفت: مسؤول فنی بایستی با ایجاد شبکه ارتباطات مفید و مطلوب با مراکز مختلف علمی، تولیدی و اداری و همچنین ارتقای دانش فنی و تخصصی خود در جهت هموار ساختن بستری مناسب و ایجاد شرایط مساعد در هرگونه ارتقای و پیشرفت واحد تولیدی تاثیر گذار باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، مهندس مهناز هورشاد به عنوان اولین بانوی تولیدکننده کنه شکارگر سویرسکی در کشور جهت کنترل کنه سیکلامن در گفتگو با سنم اظهار داشت: مسئول فنی با بروز رسانی دانش فنی و علمی واحد تولیدی و با هدایت صحیح کارشناسان و نیروهای شاغل در واحد باعث پیشرفت و افزایش بهره وری در واحد تولیدی می گردد.

وی افزود: به عقیده بنده نیاز اساسی مسئولین فنی داشتن تخصص علمی و فنی به روز در حوزه مدیریت و مسئولیت خود می باشد.

این مسؤول فنی موفق کشور تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی کشاورزی با برگزاری کارگاه های آموزشی داخلی و خارجی و ایجاد اتاق فکر تجربی و فنی در حوزه های مختلف همواره یاری گر مسئولین فنی در حوزه های مختلف کشاورزی بوده است.

مهندس مهناز هورشاد با تأکید بر ضرورت اجرای قراردادهای دانش مزدمحوری در واحدهای تولیدی و خدماتی گفت: ما به عنوان مسؤولین فنی بسیار موافق عقد این قرارداها هستیم چرا که میزان تلاش و کوشش مسئول فنی رابطه مستقیم و غیرقابل انکار با افزایش تولید و درآمد واحد تولیدی دارد و با عقد این نوع قرارداد افراد غیرمتخصص و بی انگیزه از چرخه تاثیر گذاری در واحد های تولیدی به صورت خودکار کنار گذاشته می شوند.

وی خاطرنشان کرد: منع ورود افراد غیر متخصص که باعث اشباع جایگاه های شغلی و کاهش درآمد افراد متخصص شاغل یا متقاضی اشتغال در حوزه کشاورزی می شوند، ایجاد واحدی از نیروهای جوان، با انگیزه، خلاق و متخصص برای برنامه ریزی و تعیین نقشه راه در جهت افزایش اشتغال، تولید و بهره وری در واحدهای تولیدی عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و برخورد قاطع با شبکه های فساد و رانت که از عوامل شکست واحد های تولیدی می باشند از جمله انتظارات مهم از سازمان نظام مهندسی کشاورزی می باشد.

مسؤول فنی واحد نمونه ملی پرورش بوقلمون گوشتی در زنجان:

افزایش بهره وری در واحد تولیدی تعامل بیشتر مسؤول فنی و سرمایه گذار برای اجرای اصول علمی و فنی را می طلبد

مسؤول فنی واحد نمونه ملی پرورش بوقلمون گوشتی در زنجان گفت: افزایش بهره وری و راندمان تولید در واحد پرورشی، تعامل بیشتر مسؤول فنی و سرمایه گذار برای اجرای اصول و معیارهای علمی و فنی را می طلبد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، مهندس مهدی بابایی که خود به عنوان صاحب واحد تولیدی نیز می باشد، در گفتگو با خبرنگار سنم گفت: مسؤول فنی واحد پرورشی به عنوان مهره کلیدی و رابط بین مدیریت و کارکنان پرورش می باشد و بررسی مشکلات واحد از لحاظ عملکرد و همچنین بالابردن سطح تولید و بهره وری از وظایف و کارکردهای اصلی مسؤول فنی می باشد.

این پرورش دهنده نمونه بوقلمون گوشتی با اشاره به اقدامات شاخص مسؤول فنی اظهار داشت: با توجه به این که بهره وری واحد تولیدی نقش بسزایی در جهت بقاء و ادامه فعالیت آن واحد تولیدی می باشد، لذا اجرای دقیق برنامه تنظیم شده توسط واحد مدیریت که شامل نحوه ی دقیق و بالانس جیره، نحوه ی خوراک دهی درست و با برنامه تنظیم شده و همچنین اجرای دقیق برنامه واکسیناسیون گله تجویز شده توسط دامپزشک فارم بایستی به طور کامل مورد توجه مدیر فنی باشد.

مهندس مهدی بابایی تصریح کرد: علاوه بر تجربه کافی در امر پرورش، مسئول فنی می تواند با استفاده از مقالات به روز شده در زمینه مورد نظر و همچنین اجرای مداوم راهکارها در جهت ارتقای واحد تولیدی مثمر ثمر باشد.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی کشاورزی بایستی همانند سازمان دامپزشکی کشور جهت اشتغال زایی دانش آموختگان کشاورزی، ملزم به انعقاد قرارداد برای واحد های پرورشی بزرگ نماید تا هم از توانمندی های آنان در ارتقای بهره وری و تولید استفاده شود هم باعث اشتغال زایی دانش آموختگان گردد.

شایان ذکر است مهندس مهدی بابایی در سی و پنجمین دوره انتخاب و معرفی تولیدکنندگان و کشاورزان برتر، از طرف وزارت جهادکشاورزی به عنوان پرورش دهنده نمونه بوقلمون گوشتی انتخاب و با اهدای تندیس و لوح تقدیر، توسط رییس جمهور، وزیر جهادکشاورزی، معاون امور دام وزیر جهادکشاورزی، رییس سازمان دامپزشکی و رییس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفته است.

 
 
 
 
 
 

مسؤول فنی واحد دامپروری در مهریز یزد:

مسؤول فنی که به دانش و تجربه خود ایمان نداشته باشد نمی تواند در واحد تولیدی کارآمد باشد

مسؤول فنی واحد دامپروری در مهریز یزد گفت: مسؤول فنی که به دانش فنی و تجربه خود ایمان نداشته باشد نمی تواند در واحد تولیدی کارآمد باشد و تمایلی هم به اجرای قرارداد دانش مزد محوری نخواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، مهندس حمید محمدی در گفتگوی اختصاصی نقش مسؤول فنی در واحدهای تولیدی را ضروری دانست و گفت: یک واحد تولیدی برای افزایش و بهبود راندمان تولید، کاهش هزینه ها و استفاده از علم و دانش به روز، نیاز مبرم به مسؤول فنی دارد.

وی افزود: مسؤول فنی برای این که بتواند بهره وری واحد تولیدی را ارتقاء دهد، باید دانش خود را به روز کرده و تجربه و مهارت کافی را کسب کرده باشد.

مهندس حمید محمدی اظهار داشت: در یک واحد تولیدی کارکردن با دانش روز و مطالعه، اجرا کردن کارهای عملی و بهبود کیفیت کار براساس شاخص های استاندارد است.

این مسؤول فنی موفق به نقش سازمان نظام مهندسی کشاورزی در بالا بردن سطح علمی و فنی اشاره کرد و اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی می تواند با برگزاری دوره های آموزشی و مجاب کردن واحد تولیدی به بکارگیری از مسؤول فنی، در بالابردن سطح دانش و بهبود کیفیت نقش بسزایی داشته باشد.

وی در پایان ضمن تقدیرو تشکر از عملکرد نظام مهندسی، خواستار برگزاری مکرر کلاس های آموزشی مهارتی با اساتید برجسته به ویزه در واحدهای پرورشی شد.

به اطلاع افراد شرکت کننده در سیزدهمین دوره آزمون طراحی و اجرای سامانه های نوین آبیاری که در آذر ماه 1397 برگزار گردید، می رساند؛ پیرو درخواست های مکرر آندسته از داوطلبانی که نتوانستند در آزمون فوق نمره قبولی را کسب نمایند مبنی بر برگزاری مجدد آزمون و با توجه به اینکه آزمون دوره سیزدهم طبق تفاهم نامه ای که فی مابین سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و دفتر مجری سامانه های نوین آبیاری معاونت آب و خاک وجود داشت، آخرین دوره برگزاری آزمون بود، مقرر گردید که صرفا جهت آندسته از داوطلبانی که در یکی از بخش های طراحی یا اجرا در آزمون دوره سیزدهم نمره قبولی را کسب ننموده اند و یا به صورت تک درس می باشند، آزمون مجدد در نیمه اول اردیبهشت ماه برگزار گردد. نحوه برگزاری، زمان و شیوه ثبت نام آزمون متعاقبا اعلام خواهد شد.

لیست افرادی که مجاز به شرکت در این آزمون می باشند، به همراه مواد امتحانی مورد نیاز هر داوطلب در جدول ذیل درج گردیده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 02188969977 الی 9 داخلی 135 تماس حاصل نمایید.

 

فصلنامه نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی (شماره 70) منتشر شد

 
بارگیری پیوست‌ها: 

رییس سازمان مرکزی در نامه ای به سازمان استان ها با عنوان نقش و رسالت سازمان در تحقق شعار «توليد، پشتيباني ها و مانع زدايي ها» عنوان کرد:

دانش به عنوان مؤثرترین عامل پشتیبانی کننده و مقوّم تولید در کشاورزی است

رییس سازمان مرکزی با ارسال نامه ای به رؤسای سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان ها، نقش و رسالت سازمان نظام مهندسی کشاورزی در تحقق شعار «توليد، پشتيباني ها و مانع زدايي ها» را تشریح و دانش را به عنوان مؤثرترین عامل پشتیبانی کننده و مقوّم تولید در کشاورزی اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، در نامه رییس سازمان مرکزی آمده است: به دنبال اتخاذ مواضع و ایجاد ساز و کارها و اقدامات گسترده و مؤثر این سازمان برای تحقق شعار سال های اخیر، نام گذاری سال 1400 با عنوان؛ " تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها " نیز همانند شعارهای سال های پیشین، فرصت مناسبی است که می‌تواند به تحقق جهت گیری ها، رویکردها و اهداف سازمان بیانجامد.
در بخش دیگری از این نامه با تأکید بر حمایت و پشتیبانی از کشاورزان و تولیدات کشاورزی، آمده است: در راستای تحقق شعار سال در پشتیبانی از تولید، ضروری است در اجرای برنامه های ابلاغی، توسعه مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی به عنوان نهاد و شبکه غیردولتی برای انتقال و اشاعه دانش، اطلاعات و فناوری های جدید در سطح دهستان ها به عنوان پشتیبان بنیادی تولید، بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و به صورت برنامه ای شفاف، عملیاتی و قابل پیگیری دنبال شود. به طوری که در پایان سال، هدف هر دهستان حداقل یک مرکز خدمات، برای پشتیبانی از تولید محقق گردد.
در بخش دوم نامه یاد شده با اشاره به ضرورت مانع زدایی از تولید در بخش کشاورزی، آمده است: درخصوص مانع زدایی از تولید نیز در سند راهبردی، سازمان با الهام از بیانیه گام دوم انقلاب در ارتباط با کار رونق تولید در کشور و با هدف حل هماهنگ مسایل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در بخش کشاورزی، ضمن احصاء موانع در قالب موانع ذهنی و فرهنگی، موانع فنی و ساختاری و موانع قانونی در دستیابی به اهداف کلان کشاورزی، پیش ران ها و راهکارهای مؤثر پیشنهادی خود را در جهت رفع این موانع ارائه نموده است.
بر این اساس موانع ذهنی، اجتماعی و فرهنگی اساسی ترین موانع پیش روی تولید است که موانع فنی، ساختاری و قانونی حاصل موانع ذهنی می باشد، به طوری که اگر حمایت و پشتیبانی از تولید، تسهیل و تسریع صدور مجوزهای کسب و کار، روانی و راحتی امور مربوط به تولید؛ باور و اعتقاد سیاستگذاران و مجریان امر باشد، ضوابط، مقررات، قوانین و سیاست های موازی، دست و پا گیر، محرومیت زا ومنع کننده تولید هرگز وضع نخواهد شد.

آغاز سال نو و عیدسعید باستانی را به حضور ملت بزرگ و با فرهنگ ایـران، از جمله کشاورزان و تولیدکنندگان و اعضای محترم سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در سراسر کشـور تبریک عرض می‌نمایم و بهروزی و شادمانی پیوسته را از خداوند منان آرزومندم‌. سال 1399 زندگانی مردم سراسر جهان و از جمله ایران متاثر از شیوع ویروس کشنده و ناشناخته "کرونا" با شرایطی کاملاً متفاوت و تجربه نشده روبرو گشت و موجب شد دنیای مجازی رنگ و بوی دیگری به خود بگیرد و بخش غیرقابل انتقال، یا به تعطیلی و تعدیل نیرو کشیده شد و یا به تعویق افتاد.

بر این اساس، سال 1399 فصل جدیدی از کار و مدیریت برای سازمان ها و نهادها و از جمله این سازمان متاثر از این شرایط بود که موفق شد با بهره‌گیری از فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات و استفاده از ظرفیت فضای مجازی، تمامی وظایف سازمانی و خدمات موردنظر را در قالب ساختار مجازی و نهادی هوشمند و مجهز به فناوری های ارتباطی بدون وقفه و با کارآیی و پویایی بیشتر همراه با ارتقاء ضریب دانش در کشاورزی، سرعت پاسخگویی بالا و کاهش هزینه‌ها، به ذینفعان ارائه نماید.

در این راستا با هدف نهادسازی متکی به بخش خصوصی برای انتقال و اشاعه دانش در محیط کشاورزی، مردمی کردن و به حداکثر رساندن مشارکت‌های مردمی در این حوزه با ساز و کارهایی نظیر راه اندازی مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیر دولتی؛ تقویت مهارت آموزی؛ هویت بخشی و برجسته سازی جنبه تخصصی و حرفه ای سهولت ارایه خدمات به ذینفعان، توجه ویژه به مهندسی سازی کشاورزی و توسعه زنجیره ارزش محصول و هم پیوندی نظام تولید و بازار کشاورزی؛ گسترش مناسبات سهم بری دانش از تولید به عنوان رابطه ای جدید و متناسب با شرایط بخش کشاورزی صورت گرفته و به مردمی کردن بهره‌وری کشاورزی و ارتقای ضریب نفوذ دانش در کشاورزی انجامیده که این ها بخشی از اقدامات و دستاورد های سال 1399 و در راستای اجرای شعار سال برای جهش تولید می باشد.

امید می رود با استمرار سیاست ها، برنامه ها و تعامل با صاحبان صنایع، سرمایه گذاران، کارآفرینان، بازرگانان، کشاورزان و تولیدکنندگان و دستگاهای مرتبط، توسعه و گسترش کشاورزی دانش بنیان فراهم گردد.‌

مجدد سال نو، سالروز تجدید حیات طبیعت و بهار پرطراوت را تهنیت عرض نموده و سالی سرشار از برکت و معنویت از درگاه خداوند بخشنده و مهربان برای شما مسئلت می نمایم.

 

                                                                                                                     شاهرخ رمضان نژاد

                                                                                          رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی

                                                                                                                  جمهوری اسلامی ایران

آمار بازدید

امروز238
دیروز509

اطلاعات دستگاه شما

  • آی پی 3.234.245.72
  • مرورگر Unknown
  • نگارش

آرشیو اخبار وب سایت قبلی سازمان

راهنما

جهت دسترسی به سیستم های عضویت، رتبه بندی، آموزش و صدور مجوزها به پنجره ورودی سانکا در صفحه اصلی وب سایت مراجعه کنید.