wrapper

جدیدترین خبرها

 

دوره آموزشی علمی، عملی و کاربردی راهکارهای افزایش بهره وری گلخانه ها و مدیریت صحیح تولید با مشارکت کشورهای اسپانیا و هلند

 به اطلاع گلخانه داران، کارشناسان و علاقمندان به کشت محصولات گلخانه ای می رساند، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با مشارکت شرکت راهبر پیشگامان آموت، دوره آموزشی بین المللی " راهکارهای افزایش بهره وری در گلخانه " را با همکاری دو مرکز آموزش کشاورزی برتر جهان Delphy  و Tecnova برگزار می نماید. این دوره آموزشی به مدت 10 روز در کشورهای هلند و اسپانیا (50 ساعت آموزشی) برگزار خواهد شد و در پایان به متقاضیان دو گواهینامه بین المللی معتبر صادره توسط شرکت های فوق و یک گواهینامه ملی توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور داده خواهد شد.

علاقمندان به شرکت در دوره آموزشی می بایست، فرم ثبت نام را تکمیل و از طریق واتساپ به شماره 09126963540 (آقای خراسانی) ارسال و یا به دبیرخانه سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور به نشانی: تهران، بلوار کشاورز، خیابان برادران شهید عبدالله زاده، کوچه شهید شهرستمی (شقایق)، پلاک 2، کد پستی 1415631169 پست نمایند. لازم به ذکر می باشد که پس از ارسال مدارک و تایید اولیه ثبت نام توسط سفارت هلند، متقاضی می بایست نسبت به پرداخت هزینه دوره جهت ثبت نام قطعی و عقد قرارداد اقدام نماید. هزینه دوره برابر با 3000 یورو + هزینه بلیط + 200 یورو هزینه ویزا (در صورت نداشتن ویزا) می باشد. حدنصاب لازم جهت برگزاری دوره حداقل 25 و حداکثر 40 نفر خواهد بود. مهلت ثبت نام نیز تا تاریخ 10 خرداد 1399 می باشد و به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد. با عنایت به محدود بودن ظرفیت دوره، اولویت با کسانی می باشد که زودتر نسبت به ثبت نام اقدام نموده اند. زمان برگزاری دوره اول مرداد ماه 1399 می باشد.

سرفصل های دوره آموزشی:

 • روش های اقتصادی نمودن گلخانه ها (افزایش عملکرد بر اساس استانداردهای روز دنیا(
 • بکارگیری و انطباق تجهیزات و تاسیسات گلخانه سازگار با اقلیم
 • راهکارهای افزایش بهره وری با بهره گیری از گلخانه های مدرن جهان
 • تاثیر انواع پوشش گلخانه (پلاستیک، پلی کربنات، شیشه) و تاثیر ارتفاع گلخانه در افزایش بهره وری
 • انواع مختلف اسکلت و جنس آنها و تاثیر آن در افزایش بهره وری
 • آموزش آماده سازی بستر کشت در استفاده از نهاده ها و کاهش مصرف آب و تاثیر آن در افزایش
  بهره وری
 • نحوه مدیریت صحیح نیروی انسانی
 • بهترین روش مدیریت و مصرف آب
 • روش های بهینه تغذیه
 • روش های مختلف کاشت، داشت، برداشت و معرفی بهترین روش اجرا
 • مدیریت آفات و بیماری ها به روش ) IPMمدیریت تلفیقی آفات(Integrity Pest Managment
 • نحوه برنامه ریزی تولید بر اساس ) GAPعملیات مناسب کشاورزی(Good Agricultural Practices
 • نحوه ی بازاریابی و فروش محصولات

 

مدرسین دوره آموزشی:

1- Mr. Arletاستاد گلخانه، متخصص کشت گوجه فرنگی و فلفل دلمه با سابقه بیش از 20 سال تدریس آموزش های گلخانه در چین و خاورمیانه

2- Mr. Jitse: مشاورکشت گوجه فرنگی، خیار و فلفل دلمه ای در گلخانه با بیش از 30 سال سابقه تولید محصولات گلخانه ای.

 

اطلاعات تکمیلی دوره آموزشی، شرایط برگزاری دوره، فرم ثبت نام و مدارک مورد نیاز به پیوست اطلاعیه موجود و خواهشمند است بطور کامل و دقیق همه آنها را مطالعه فرمایید.

 
چهارشنبه, 07 خرداد 1399 ساعت 11:30

تجهیزات محیط بانان به روز می شود

فرمانده یگان محیط زیست از خرید کوادکوپتر، ایجاد سیستم بیسیم سراسری و نصب دوربین بر روی لباس محیط بانان خبر داد و گفت: با تامین اعتبار و نیاز سنجی استان های مختلف این امکانات فراهم خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سالهای پر بارشی مثل سال کنونی علاوه بر اینکه سرسبزی و طراوت را با خود به همراه دارد و باعث جان گرفتن طبیعت و پر شدن سدها و دریاچه‌ها و رودخانه‌های کشور می‌شود، روی دیگری هم دارد، آنهم حساسیت بالای طبیعت در مقابل عوامل ایجاد آتش سوزی، امسال هم بعد از گذشت مرحله کنترل بیماری کرونا در کشور و همزمان با عید سعید فطر که انگیزه‌های سفر پس از چندین ماه در خانه ماندن هموطنانمان بیشتر شده بود، شاهد این اتفاق ناگوار هستیم، از جنوب غربی کشور در محدوده گچساران تا استان قم بسیاری از مراتع طعمه حریق شده اند، آنهم بر اثر بی احتیاطی گردشگران.
۷۰ درصد آتش سوزی جنگل ها و مراتع کشور، غیر عمد است
 
جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به بارندگی‌های بالاتر از حد نرمال امسال و سال گذشته و سرسبزی تمامی مراتع و جنگل‌های کشور از افزایش احتمال خطر آتش سوزی‌ها در محیط زیست کشور خبر داد و گفت: طبق آمارهای ثبت شده در سال‌های گذشته ۷۰ درصد آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع کشور غیر عمد و در اثر سهل انگاری گردشگران اتفاق افتاده است و با توجه به اینکه امسال ریسک آتش سوزی در طبیعت زیاد است، هموطنان باید با احتیاط بیشتری در طبیعت حضور یابند.
 
وی در ادامه آتش‌هایی که برای طبخ غذا در دل طبیعت برافروخته می‌شوند، سیگار و دیگر موارد اشتعالزا در کنار زباله‌هایی که در مقابل نور خورشید تبدیل به ذره بین شده و زمینه آتش سوزی را فراهم می‌کنند را از عمده ترین دلایل آتش سوزی در طبیعت کشور برشمرد.
 
محبت خانی افزود: ۲۰ درصد دیگر این آتش سوزی‌ها در برخی از مناطق به صورت عمدی و با انگیزه تغییر کاربری زمین‌ها و دیگر انگیزه‌های غیرقانونی بوده و ۱۰ درصد آن منشأ طبیعی داشته است.
 
وی به تشکیل قرارگاه مقابله با آتش سوزی جنگل و مراتع کشور اشاره کرد و گفت: در همه استان‌ها تیم‌هایی متشکل از محیط بانان آموزش دیده به حال آماده باش قرار دارند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: این نیروها وسایل مخصوص اطفا حریق طبیعت را که از سال قبل تهیه کرده ایم در اختیار دارند.
 
وی از آمادگی بین بخشی متشکل از سازمان مدیریت بحران، نیروهای مسلح و یگان حفاظت محیط زیست و جنگل‌ها و مراتع برای مقابله با آتش سوزی‌های احتمالی خبر داد و ادامه داد: جلساتی هم برای هماهنگی بین بخشی در این زمینه در استان‌های مختلف تشکیل شده است.
 
تجهیزات مستعمل محیط بانی ها به روز می شود
 
محبت خانی با اشاره به صدور دستور از سوی رئیس سازمان محیط زیست برای تجهیز امکانات محیط بانی در مناطق ۴ گانه تحت نظارت این سازمان، گفت: قرار است استان‌های مختلف با برآورد نیازمندی هایشان و با هماهنگی با یگان بهترین امکانات را به صورت هدفمند تهیه کنند.
 
وی افزود: اگر بودجه‌های پیش بینی شده برای سال جدید تأمین شود، بسیاری از تجهیزات محیط بانی‌ها که مستعمل شده به روز خواهد شد.
 
از خرید کوادکوپتر برای رصد مناطق تا یکپارچه شدن سیستم بیسیم ها
 
فرمانده یگان سازمان محیط زیست از پیش بینی خرید تجهیزاتی همچون کوادکوپتر به منظور رصد مناطق تحت حفاظت، پیشگیری از وقوع جرم، شناسایی و حتی برخورد با متخلفان خبر داد و گفت: برخی کوادکوپترهای مدنظر امکان حمل ۱۰۰ لیتر آب و پاشش آن در مناطقی که دچار آتش سوزی شده اند را دارند.
 
وی ادامه داد: نصب دوربین بر روی لباس محیط بان ها از دیگر برنامه‌های ماست که می‌تواند در جهت مستندسازی مؤثر باشد، ضمن اینکه در زمان برخورد میان محیط بانان و متخلفان برای در روند رسیدگی به پرونده‌ها در دستگاه قضائی کمک کننده است.
 
محبت خانی یکپارچه کردن بیسیم سراسری محیط بانان را برنامه دیگر یگان حفاظت محیط زیست برشمرد و ابراز داشت: در حال حاضر در برخی از استان‌ها یگان‌های حفاظت حتی بیسیم هم ندارند و در دیگر استان‌ها بیسم های مورد استفاده قدیمی هست.
 
وی افزود: بیسیم های در نظر گرفته شده جدید دارای سیستم GPS هستند که می‌تواند از این طریق کنترل و نظارت آن را حتی از مرکز یگان هم انجام داد و حتی در صورت وقوع اتفاق ناگواری می‌توان از این طریق با کل پاسگاه‌های کشور در تماس بود.
 
محیط زیست دریایی در راه است
 
فرمانده یگان محیط زیست با بیان اینکه این یگان درصدد تقویت فعالیت خود در حوزه‌های دریایی نیز هست، ابراز داشت: به همین منظور به زودی پایش های هوایی خود را در سطح مناطق دریایی و تالاب‌های دریایی کشور راه اندازی خواهیم کرد.
 
وی از تجهیز قایق‌های محیط بانی نیز خبر داد و گفت: موتور قایق صیادان عموماً قوی‌تر از یگان‌های دریایی است و به همین دلیل در پیشگیری از وقوع جرم دچار مشکلیم و به همین دلیل تجهیز قایق‌های محیط بانی را در اولویت‌های این حوزه قرار داده ایم.
 
محبت خانی اعلام کرد: مجوز استخدام ۵۰ محیط بان دریایی را کسب کرده ایم، و با گذراندن دوره‌های آموزشی خاص این حوزه این نیروها در ۷ استانی که پاسگاه دریایی وجود دارند مشغول به فعالیت خواهند شد.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در سفر یک روزه به استان گیلان در جلسه شورای استان که با حضور رییس، معاونین و مدیران سازمان جهادکشاورزی استان برگزار شد، ضمن تشریح راهبردها، اهداف و برنامه های سازمان در این دوره گفت: سازمان در این دوره با رویکردی متفاوت سیاست ها و برنامه های خود را بر مبنای اتحاد استراتژیک با همه ذینفعان و ارائه خدمات مورد نیاز به بخش کشاورزی و کشاورزان پایه ریزی کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد دانش گستری، پیوند کشاورزان، روستاییان، فعالان و شاغلان امر کشاورزی به دانش و تجربه و هم افزایی و ارتباط با یکدیگر را مهمترین رسالت سازمان عنوان کرد و افزود: سازمان نظام مهندسی از ایجاد توسعه و تحول در کشاورزی به منظور کمک به کشاورزان جهت دستیابی به کشاورزی مهندسی، علمی، اقتصادی و تولید محصولات با بهره‌وری عـدالت ‌محور حمایت می‌کند.

وی نظام مندسازی فعالیت های کشاورزی در راستای توسعه پایدار، دانش گستری مستمر در محیط کشاورزی، تکنولوژی محور کردن نظام های تولید و بازار کشاورزی کشور، افزایش جذب سرمایه های مردمی در بخش کشاورزی، مردمی کردن بهره وری کشاورزی و انتفاع اقتصادی کشاورزان از نتایج آن، تقویت نقش آفرینی صاحبان دانش مهندسی و افزایش نفوذ دانش در محیط کشاورزی را اهداف و رسالت های اساسی سازمان برشمرد گفت: برنامه جهش تولید سازمان نیز بر مبنای این محورها تهیه و تدوین شده است.

رییس جهاد کشاورزی استان گیلان که در این جلسه سخن می گفت، ضمن استقبال از برنامه ارایه شده توسط سازمان نظام مهندسی گفت: با توجه به برنامه جامع ارایه شده جا دارد شورای استان سریعاً آرایش اجرایی اتخاذ و در این مسیر سازمان جهادکشاورزی استان با تمام ظرفیت نسبت به در اختیار گذاشتن امکانات برای رسیدن به اهداف سازمان هیچ کوتاهی نخواهد کرد.

سه شنبه, 06 خرداد 1399 ساعت 11:15

آزمون مسئولین فنی واحدهای دام و طیور

با تقدیم سلام و احترام؛

به اطلاع می رساند آزمون مسئولین فنی واحدهای دام و طیور به تاریخ ۲۲خرداد ماه ۹۹ تغییر یافت. ضمنا ساعت و مکان آزمون نیز متعاقبا اعلام خواهد شد

 
 
 

دکتر فریدون عباسی دوانی نماینده منتخب کازرون استان فارس در مجلس شورای اسلامی با حضور در سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران با رییس سازمان دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، دکتر فریدون عباسی دوانی در این نشست که با حضور رییس و جمعی از مدیران ارشد  سازمان برگزار شد، با اشاره به نقش دانش و فناوری های نوین در توسعه کشاورزی گفت: با توجه به اهمیت بخش کشاورزی به دنبال توسعه بهره گیری از فناوری های هسته ای در کشاورزی، عمومیت بخشی آن در جامعه و در اختیار قرار دادن این فناوری های جدید با مشارکت حداکثری بخش خصوصی هستیم.
رئیس سابق سازمان انرژی اتمی افزود: بر این اساس بنا داریم با ایجاد ظرفیت های مورد نیاز، استان فارس را به قطب کشاورزی هسته ای تبدیل  کنیم و در همین ارتباط مقدمات برگزاری همایش کشاورزی هسته ای با هدف آگاهی سازی فناوری های مرتبط در کازرون فراهم شده است.
دکتر عباسی با اشاره به ظرفیت های کشاورزی استان فارس تصریح کرد: با توجه به نقش و جایگاه استان فارس در تولیدات بخش کشاورزی، فعالیت های جدید اقلیم محور، توسعه کسب و کارهای نوین کشاورزی و ایجاد زنجیره ارزش محصولات کشاورزی با اتکای ظرفیت های مردمی و همچنین راه اندازی گمرک  در دستور کار می باشد که سازمان نظام مهندسی کشاورزی به عنوان سازمان دانشی با داشتن ظرفیت های علمی، فنی و اجرایی قابل توجه، می تواند به اجرای برنامه های یاد شده کمک شایانی نماید.
رییس سازمان نظام‌ مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی  با تأکید بر ضرورت تسریع انتقال دانش و فن آوری های جدید  در محیط های تولید تصریح کرد: یکی از مشکلات مهم بخش سرعت پایین انتقال دانش و تکنولوژی های نوین به محیط های تولید است که خوشبختانه زیرساخت های مورد نیاز برای تسریع این جریان، در سازمان با طراحی ، نهادسازی و ایجاد شبکه غیردولتی و توسعه مناسبات جدید در کشاورزی از جمله اشتغال دانش مزدمحوری و سهم بری دانش از تولید، ایجاد و راه اندازی مراکز خدمات کشاورزی، مراکز مهارت آموزی و توان افزایی و مراکز انتقال دانش و تکنولوژی های نوین کشاورزی غیردولتی و مراکز اصلاح نژاد خصوصی با اتکای به ظرفیت های مردمی فراهم شده است.
شاهرخ رمضان نژاد در این نشست، تشکیل گروه مدیریت پسماندهای کشاورزی و کاهش ضایعات  و گروه صنعت غذا برای ارتقای ماندگاری مواد غذایی را در ذیل پژوهشکده کشاورزی هسته ای پیشنهاد داد و به  مدیران ستادی راه اندازی و صدور مجوز مرکز خدمات پژوهش های کاربردی کشاورزی هسته ای غیردولتی، مرکز تابش گامای خصوصی و شهرک فناوری ها و نوآوری های کشاورزی غیردولتی را در شهرستان کازرون تاکید نمود

معاون نظارت مالی و رئیس خزانه معین اداره کل امور اقتصادي و دارايي استان مازندران درخواست سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان را مبنی بر حق النظاره قرارداهای پیمانکاری والزام دارا بودن پروانه اشتغال از سازمان نظام مهندسی کشاورزی برای شرکت در مناقصات و استعلامات استان را ابلاغ کرد.
به گزارش مسئول روابط عمومی سنم استان، در پی درخواست سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان مبنی بر الزام دستگاه هاي اجرايي به اخذ پروانه اشتغال معتبر صادره توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی در زمان عقد قراردادهاي مشاوره و پيمانكاري با افراد حقيقي و حقوقي عضو سازمان (موضوع تبصره ۶ ماده (۲) قانون افزايش بهره وري بخش كشاورزي و منابع طبيعي) و اجراي تبصره ۳ ماده (۸۳) آيين نامه اجرايي قانون تاسيس سازمان، معاون نظارت مالی و رئیس خزانه معین اداره کل امور اقتصادي و دارايي استان موضوع مورد درخواست را برای اجرا به واحدهای تابعه ابلاغ کرد.
گفتنی است مطابق ماده (۲) آیین نامه اجرایی قانون تأسیس، تمامی مهندسان کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست برای انجام فعالیت های مهندسی در رشته های خود ملزم به داشتن پروانه اشتغال از سازمان نظام مهندسی کشاورزی جهت ارایه خدمات به بخش دولتی و خصوصی می باشند و مطابق همین قواعد و مقررات، نظارت بر فعالیت های حرفه ای شاغلین بر عهده این سازمان می باشد.

طی مکاتبات و مذاکرات متعدد، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد موفق به اخذ دستور مدیرکل اقتصاد و دارایی به ذی‎حسابان و مدیران مالی دستگاه های اجرایی استان جهت تثبیت جایگاه پروانه اشتغال مهندسان کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست و ضرورت رعایت مفاد قانونی آن گردید.

در پی درخواست سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان از مدیرکل اقتصاد و دارایی مبنی بر ابلاغ موضوع الزام به ارائه پروانه اشتغال توسط مشاوران و پیمانکاران امور کشاورزی و منابع طبیعی در قراردادهای مشاوره و پیمانکاری دستگاه های اجرایی استان و اجرای تبصره ۳ ماده (۸۳) آیین نامه اجرایی قانون تاسیس سازمان نظام مهندسی، طی بخشنامه ای از سوی مدیرکل اقتصاد و دارایی استان رعایت این الزام قانونی به مدیران امور مالی و ذی حسابان کلیه دستگاه های اجرایی استان ابلاغ گردید.

 با ابلاغ این بخشنامه از سوی مدیرکل اقتصاد و دارایی استان با توجه به جایگاه نظارتی و ارجحی که بر اعمال نظارت و تأمين هماهنگي لازم در اجراي مقررات مالي و محاسباتي دستگاه های دولتی دارد از هر گونه تشکیک و احتیاطی از جانب مسئولین امور مالی دستگاه های اجرایی در رعایت این الزام قانونی که به نوعی مبین تفاوت ماهوی بین پروانه اشتغال صادره از سوی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی با گواهینامه تعیین صلاحیت و رتبه بندی صادره توسط مراجع مربوطه نیز می باشد، رفع ابهام گردید.

پنج شنبه, 01 خرداد 1399 ساعت 13:17

دعوت به همکاری: مهندس کشاورزی گرایش آب

به یک نفر همکار خانم یا آقا با مدرک کارشناسی مهندسی کشاورزی-گرایش آب و دارا بودن سابقه بیمه نیازمندیم.

شرکت آرین مهر امیران گستر 

شماره تماس: 09188022138

در این جلسه که در محل سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان برگزار گردید. مدیران محترم بانکهای عامل و مدیران بخشهای تخصصی سازمان جهاد کشاورزی استان و نیز مدیریت و معاونت محترم برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان حضور داشتند. در این جلسه مقرر گردید ضمن بازآموزی طرح نویسی طبق استاندارد بانکها از طرح نویسان عضو سازمان نظام مهندسی حمایت گردد و از ارجاع و پذیرش طرح نویسی خارج از اعضای سازمان خودداری گردد. همچنین جلسات تکمیلی متعاقبا برگزار خواهد شد.

 

 

به منظور بهره برداری از پتانسیل های دو جانبه جلسه ای در محل سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان برگزار گردید، دو مجموعه (سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان و شرکت صنایع غذایی سحر) اعلام آمادگی نمودند از ظرفیت های موجود جهت پیشبرد اهداف بهره مند گردند.
در این جلسه مقرر گردید که از توان هر دو مجموعه به خصوص اعضای متخصص در حوزه های مختلف از جمله باغبانی و صنایع غذایی به منظور مشاوره های تخصصی در امور توسعه کشت و تولید شرکت سحر استفاده گردد و جلسات تکمیلی در روزهای آتی برگزار خواهد شد.